دمپر حریق

شوتینگ زباله نیاز به یک سری اجزای خاص دارد که یکی از آنها دمپر حریق است. دمپر ضد حریق، دمپر ضد آتش و فایر دمپر همگی به یک وسیله اشاره دارند که وظیفه آن جلوگیری از عبور دود و آتش به یک منطقه دیگر در مسیر کانال است. عملکرد دمپر حریق به این شکل است که پره‌ها با فشار فنری که روی لینک‌های اتصالی بین پره‌ها نصب شده‌اند، به طور پیش فرض همواره بسته می‌باشند. این پره‌ها با فیوز آلیاژی مخصوصی، باز نگه داشته می‌شوند. فیوز از یک آلیاژ به خصوصی ساخته می‌شود که در یک دمای مشخصی ذوب شده و فشار فنر سبب بسته شدن پره‌ها و مسدودیت کانال می‌گردد.

عملکرد فایر دمپر

درون این دمپرها، قطعات مسی متصل به همی وجود دارد که به آنها فیوز گفته می‌شود. وظیفه فیوزها هم کنترل و مهار آتش و جلوگیری از سرایت آن به سایر نواحی است. زمانی که آتش سوزی رخ داده و آتش به درون کانال وارد شود و دما به بیش از 75 درجه سانتی گراد برسد، ماده موجود بین دو قطعه مسی ذوب می‌گردد. این موجب می‌شود تا قطعات مسی به هم متصل شوند و پره‌های دمپر بسته شوند. این عمل سبب جلوگیری از ورود دود و آتش به سایر بخش‌ها می‌شود. در برخی از دمپرهای ضد حریق، از دو فنر استفاده می‌شود تا واکنش سریعتری از خود نشان دهند.

انواع دمپر حریق

به طور کلی فایر دمپرها به دو دسته فیوزی و موتوری تقسیم می‌شوند. دمپر حریق فیوزی با کمک قطعات مسی و رسیدن به نقطه ذوب آنها، سبب واکنش مناسب و به موقع در هنگام آتش سوزی شده و عمل بسته شدن پره‌های دمپر را انجام می‌دهد. در این دسته از فایر دمپرها، قطعات مسی همان فیوز به حساب می‌آیند. در رابطه با دمپر حریق موتوری هم باید اشاره شود که این دمپرها از کارایی بهتری برخوردار هستند. از ویژگی‌های آنها هم میتوان به کنترل موتور مشخص روی مسیر هوای بین دو منطقه آتش اشاره کرد. در واقع کنترل مسیر هوای بین دو محیط در این دسته از دمپرها، از طریق موتور الکتریکی موجود صورت می‌گیرد. درون این دمپرها هم سنسورهای حرارت سنج قرار دارد تا هنگام آتش سوزی و افزایش دما، موتور فعال وشود و سبب بسته شدن پره‌ها گردد. تحمل حرارتی دمپرهای ضد حریق موتوری در برابر آتش حدود 250 درجه سانتی گراد است و میتواند تا 3 ساعت هم طول بکشد.

قیمت دمپر حریق

قیمت دمپر ضد حریق همچون هر وسیله و کالای دیگری متغیر است و بستگی به موارد متعددی دارد. برای مثال نوع دمپر حریق بر روی قیمت خرید آن تاثیر دارد. در این رابطه میتوان گفت دمپرهای اتوماتیک و موتوردار نسبت به انواع فیوزی، از قیمت بیشتری برخوردار هستند. همچنین جنس بدنه دمپر حریق، نوع کاربرد و ابعاد آن بر روی قیمت خرید فایر دمپر تاثیرگذار است. از این رو بهتر است برای اطلاع از قیمت دمپر حریق، با مراکز فروش این قطعات تماس حاصل فرمایید.

وظایف فایر دمپر

دمپرهای ضد حریق از اجزای مهم در سیستم‌های تهویه و کانال کشی‌های مختلفی چون شوتینگ زباله هستند. با این قطعات میتوان در هنگام بروز آتش سوزی، جریان هوای درون محیط و کانال را به سرعت قطع کرد. برای همین است که در بخش‌های مختلفی از یک ساختمان، فایر دمپرهای متعددی نصب می‌شود. با استفاده از نصب و استفاده از دمپر حریق در نقاط مختلف ساختمان، میتوان از انتقال آتش به وسیله کانال‌ها جلوگیری کرده و ایمنی محیط را افزایش داد. البته باید توجه شود که دمپرهای ضد آتش باید از نوع مناسب و اندازه متناسب با محیط استفاده شوند. با کمک یک دمپر حریق مناسب، میتوان ایمنی افراد و ساختمان را تا حد زیادی افزایش داد.